Hnací řemeny jsou důležitou součástí celé řady průmyslových aplikací a nastavení správného předpětí může přispět k energeticky úspornému provozu.
Hnací řemeny jsou důležitou součástí celé řady průmyslových aplikací a nastavení správného předpětí může přispět k energeticky úspornému provozu.
V době vysokých cen energií a omezených přírodních zdrojů je jasné, že i malý krok vedoucí k úspoře spotřeby energie se počítá. Mnoho z nás jsme již ve svých domácnostech první kroky učinili. Ať už se jedná o používání energeticky úsporných LED světel namísto klasických žárovek, vypínání pohotovostních funkcí, pořízení energeticky úsporných spotřebičů. To jsou jen některá drobná opatření, která může učinit každý. Ale jak je to v průmyslu? I zde se spotřebovává spousta energie na výrobu nejrůznějšího zboží, od oceli pro stavebnictví až po papír do školních učebnic. Jak se tyto provozy mohou stát energeticky úspornějšími? Jednou z cest je optimalizace údržby hnacích řemenů. Je to malý krok s velkým dopadem.
Můžeme použít jeden praktický příklad z průmyslové oblasti výroby cementu. Zde se běžně používají pohony osazené klínovými řemeny s výkonem 75 kW. Roční spotřeba energie takového pohonu činí 657 000 kWh, pokud se jedná o nepřetržitý, celoroční provoz. Pokud vezmeme v úvahu přirozenou ztrátu energie způsobenou nevyhnutelným třením v pohonu ve výši cca 5%, pak pohon předá poháněné části celkem 624 150 kWh. Další ztráty však mohou vzniknout nedostatečnou údržbou samotného pohonu. Nevhodným, nedostatečným předpětím řemenů. Tímto se může prokluz mezi řemenicí a řemenem snadno zvýšit až o dalších 8,5%. Na základě tohoto prokluzu by stroj ztratil dalších 53 000 kWh energie. Toto číslo odpovídá roční spotřebě elektrické energie (za chytré telefony, varné konvice, osvětlení, televizory, ledničky, trouby atd.) středně velkého bytového domu. Roční spotřebě energie 32 zde žijících lidí, která je promarněná jednou sadou klínových řemenů.
Proto je u průmyslových klínových řemenů tak důležitá správná údržba, jelikož klínový řemen může časem ztratit předpětí a následné mikroprokluzy jsou pouhým lidským okem těžko pozorovatelné. Jak nám ale ukázal předchozí příklad, správně napnuté řemeny mohou vést k úspoře elektrické energie. Existuje mnoho nástrojů, jak tento negativní jev eliminovat. Společnost Continental nyní přišla s nabídkou pomocníka, aplikace pro vaše chytré telefony. Aplikaci Make Power Smart lze zdarma stáhnout v Apple App Store či Google Play Store.
Ovládání je jednoduché. Bez jakýchkoliv dalších pomůcek lze změřit aktuální předpětí řemenů a vypočítat to optimální. V záložce „výpočet“ zadáte základní parametry pohonu jako typ a délka řemene, průměry řemenic, otáčky a výkon motoru. Systém provede výpočet cílového předpětí. Následně je nutné změřit aktuální hodnotu předpětí. Pohon musí být vypnutý. Pomocí šroubováku či podobného náčiní udeříte na řemen jako na kytarovou strunu a výslednou hodnotu zaznamenáte pomocí funkce „napnutí“. Software pak určí výslednou hodnotu frekvence, kterou porovná s dříve vypočtenou hodnotou. Tímto dostanete zpětnou vazbu, zda je řemen dostatečně napnutý.
Aplikace má mnoho dalších užitečných funkcí jako je identifikace řemene, určení nesouososti řemenic, možnost přepočtu pohonu na výkonnější řadu řemenů apod.
Všechny tyto funkce v aplikaci jsou v konečném důsledku malými kroky pro optimalizaci údržby řemenových pohonů v průmyslovém prostředí a pomáhají tak průmyslovým podnikům všech typů a velikostí zlepšit jejich energetickou účinnost. A s každým dobře napnutým řemenem bude celkový dopad větší a větší.
Autor: Michal Mareš
Zdroj: www.continental-industry.com